Aktualności

Zaglądaj tu czasem, chętnie dzielimy się informacjami i wiedzą.

Fulltext alt text

Obowiązkowe skrzynki pocztowe

W przypadku nowych budynków, w których dopiero co powstają wspólnoty mieszkaniowe, często pierwszym testem wspólnego działania są skrzynki pocztowe. Nie zawsze bowiem są one montowane przez dewelopera, to czy deweloper zamontuje skrzynki pocztowe czy ich nie zamontuje zależy przecież od standardu w jakim zobowiązał się oddać lokale nabywcom. Zakup skrzynek pocztowych jest więc swoistym testem zdolności nowych członków nowej wspólnoty do współdziałania, jest też pierwszym testem kompetencji i zdolności organizacyjnych zarządcy nieruchomości działającego dla wspólnoty. Pośród nowych mieszkańców, którzy się jeszcze nie znają, pojawiają się bowiem odmienne zdania w tej kwestii, od woli wspólnego działania po wolę indywidualnego montażu skrzynek pocztowych.

Obowiązujące przepisy wydają się sobie przeczyć. Zwolennicy prymatu ustawy o własności lokali, dotyczącej przecież wspólnot mieszkaniowych, są zdania, że skoro skrzynki pocztowe służyć mają wyłącznie zaspokajaniu indywidualnych potrzeb członków wspólnoty i służyć mają wyłącznie właścicielom lokali, to brak jest podstawy do tego by to wspólnota mieszkaniowa mogła żądać od właścicieli spełnienia tego obowiązku, a tym samym nakładać na nich obowiązek udziału w kosztach zakupu skrzynek nie stanowiących przecież elementu nieruchomości wspólnych. Są też zwolennicy prawa pocztowego, wg którego właściciel lub współwłaściciele nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny mają obowiązek umieścić oddawczą skrzynkę pocztową przez umieszczenie zestawu skrzynek pocztowych w ogólnie dostępnej części nieruchomości w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres (dotyczy to budynków wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej 3 lokale).

Tą pozorną niezgodność ustawy o własności lokali i prawa pocztowego dobitnie rozstrzyga właśnie obowiązek umieszczania w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu skrzynek pocztowych, bo skoro ów zestaw skrzynek umieszczony ma być w ogólnie dostępnej części nieruchomości to w praktyce oznacza umieszczenie w części wspólnej nieruchomości (w rozumieniu ustawy o własności lokali), a zatem zakup i montaż skrzynek jest obowiązkiem wspólnoty mieszkaniowej.

Warto dodać, że prawo pocztowe przewiduje sankcje za brak skrzynek pocztowych, wysokość kary pieniężnej wynosi od 50 złotych do 10 000 złotych. Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu.

Ważność tych przepisów nabiera ostatnio szczególnego znaczenia, poczta boryka się z brakami kadrowymi, liczba listonoszy jest niezadowalająca, a pracujący listonosze są przez to obarczeni bardzo dużymi rejonami do obsługi, wielu z nich w pospiechu dostarcza listy, a lokalizacje gdzie brak skrzynek mogą być przez nich zgłaszane do UKE, dla dyscyplinowania mieszkańców.

O nas

Chcemy zapewnić naszym Klientom bezpieczne i spokojne zamieszkiwanie w ich domach, radość z posiadania nieruchomości, przy racjonalnych kosztach. Chcemy by wartość nieruchomości naszych Klientów rosła.

Aktualności